AP Programı Nedir?

Advanced Placement (AP) programı, Amerika’da College Board tarafından uygulanan ve oradan tüm dünyaya yayılan bir programdır. College Board, 1900 yılında Amerika’da kurulmuş olan yüksek öğrenim kurumudur ve öğrencilerin yüksek öğrenime kabulünü sağlayacak testleri üretmektedir.

AP Programı, Amerika’nın dışında 60’tan fazla ülkede uygulanır.Öğrencilere lise okurken üniversite derslerini alma ve bu derslerden üniversitede muaf olma imkânını sunar.Yurt dışındaki üniversitelere kabul alınırken öğrencilerin AP sınavlarına girmiş olması önemli bir avantaj sağlar.

AP sınavlarının içeriği nedir?

AP sınavlarının içeriği üniversite profesörleri ve lise öğretmenlerinden oluşan bir kurul tarafından hazırlanmaktadır. Her sınavda çoktan seçmeli sorulardan ve kısa cevaplı veya kompozisyon tarzında sorulardan oluşan iki bölüm bulunur.

Sınav süresi ve sınavda çıkan soru sayısı, seçilen konuya göre farklılık göstermektedir. Çoktan seçmeli sorular bilgisayar tarafından, kompozisyon ve kısa cevaplı sorular ise öğretmenler tarafından değerlendirilir.

AP sınav dönemi ve sonuçlar

AP sınavları yılda sadece bir kez Mayıs ayında yapılmaktadır.

Sınavda, çoktan seçmeli sorular bilgisayar tarafından, kısa cevaplı ve kompozisyon tarzındaki sorular ise tecrübeli öğretmenler ve üniversite profesörlerinden oluşan bir kurul tarafından değerlendirilir. Öğrenciler sınavlardan 1 ila 5 arasında bir not alır ve sonuçlar Temmuz ayı içerisinde öğrenciye ve ilgili üniversitelere yollanır.

AP Hakkında Diğer Yayınlar

Sıkça Sorulan Sorular

AP Programı Avantajları

Yüksek AP sınavı notlarıyla, Amerika Birleşik Devletleri’nde, İngiltere’de ve Kanada’da bulunan kolej ve üniversitelerin büyük çoğunluğundan kabul alabilme veya üniversiteye yerleşebilme imkanı

Lisedeyken üniversite seviyesinde dersler alınarak kredilerin yurtdışındaki üniversitelerde geçerli sayılması

Daha iyi çalışma alışkanlıklarının geliştirilmesi, aynı zamanda yazı yazma becerilerini iyileştirme, problem çözme yeteneklerini edinme gibi, ileride üniversite yıllarında başarılı olabilmek için hayati bazı becerilerin geliştirilmesine yardımcı olması

Online AP programında alınan üniversite seviyesinde dersler aracılığıyla, yükseköğretim sistemine erken uyum sağlama olanağı

Alınan uluslararası tanınırlığı olan krediler aracılığıyla, yurtdışındaki üniversitelere kabul edilmede yüksek tercih nedeni

Bizimle İletişime Geçin

Boğaziçi mezunu alanında uzman öğretmenlerin bir araya gelmesiyle oluşan eğitim kadromuz, ilk olarak öğrencinin durumunu değerlendirmekte ve ona en uygun programı hazırlamaktadır.

Hata: İletişim formu bulunamadı.