Ap Calculus dersinin içeriği AB&BC ders içeriklerine benzerlik göstermektedir. Özellikle Türkiye’ de mühendislik ve fen edebiyat fakülteleri gibi sayısal alanlarda öğrenim gören 1. Sınıf öğrencilerinin aldığı calculus ders içeriklerinden farklı olmadığı gözlemlenmektedir.

College Board, Ap Calculus dersinin içeriğini belirlerken “Fonksiyonlar” konu başlığına önem verdiği görülmektedir. Fonksiyon çeşitlerinden logaritmik fonksiyon, üstel fonksiyon, rasyonel fonksiyon, polinomal fonksiyon, trigonometrik fonksiyon özelliklerine ve grafiklerine hakim olmak daha sonraki konular için bir temel oluşturacak ve o konuların daha kısa bir sürede anlaşılmasını sağlayacaktır. Diğer bir deyişle “Fonksiyonlar” konu başlığına hakim olmadan diğer konuları çalışmak zaman kaybı olacaktır. Fonksiyonlar konusu sırasıyla limit, türev ve integral konuları içinde bağlayıcı olduğundan çalışma stratejisini belirlerken bu sıralama dikkate alınmalıdır. Aksi bir strateji sınava hazırlık sürecinde zaman kaybının yaşanmasına sebep olacaktır. Sınava hazırlık sürecinde zamanınızın kısıtlı olduğu düşünülürse bu süreçte stratejinizi baştan sağlam kurgulamalı ve mümkünse bu süreci deneyimli bir eğitmen/danışman eşliğinde sürdürmelisiniz.

Tüm öğrencilerimize sınavlarında başarılar diler ve ihtiyaçları olursa özelders.org olarak her zaman yanlarında olduğumuzu bilmelerini isteriz.