Önceki makalelerde yazdığımız gibi fizik dersi her sayısal öğrencinin, özellikle mühendis olmak isteyen her öğrencinin çözmesi gereken fakat en çok zorlanılan derstir. YGS ve LYS de eleyici niteliği olan fizik aynı zamanda mühendislik fakülteleri için üniversite hayatımızda da çokça karşımıza çıkacak bir derstir. Bundan dolayı YGS ve LYS de iyi bir fizik neti çıkarabilmek için konu ve formülleri ezberlemekten çok anlayarak öğrenmek bizim açımızdan önemli olmaktadır. Peki bu zor derse nasıl çalışmalıyız?

Fizik dersini öncelikle kafamızda çok büyütmememiz gerekir, yani önyargıyla ben bunu yapamam dersek yüzlerce saat bile harcasak sonuçta yapamayız. Hayatta her şey bu şekildedir zaten; önyargıyla karamsarlıkla yol alamayız. Yapmamız gereken kendimize doğru yol haritası çizmek. Bunu kendi başınıza yapmak biraz zor açıkçası. Özel ders alarak yada kurslara giderek kendinize doğru bir harita çıkarabilirsiniz. Ayrıca konuları iyi analiz etmekte fayda var. Örneğin vektörler konusunu iyi anlamadan dinamik, momentum gibi konuları süper bir şekilde yapmayı beklemeyin kendinizden.Konu analizi yaptıktan, konuları öğrenme şekillerine göre sıraladıktan sonra, öğretmenden dinleyip ardından bol bol örnek soru çözümü incelemek, özel dersler, birebir etütler ile bol soru çözüm stili görmek oldukça işe yarayacaktır. Son olarakta tabi ki her öğrencinin yapması gerektiği gibi çok fazla fizik denemesi çözme bu dersten yüksek netler çıkarmanızı sağlayacaktır. Konu çalışma sıralamalarını bir sonraki makalede ayrıntılı olarak yazacağım, orada nerden başlamanız gerektiğini daha iyi anlamış olacaksınız.

Test çözümü dedik, hangi kitapları kullanmalısınız?

Bu da dersi iyi özümsemek için çok kritik bir nokta. Seviyenize göre, örneğin gerçekten çok basit konuları bile çözmekte zorlanıyorsanız temel düzeyden soru kitabı çözmekle işe başlamalısınız. Zorluk derecesini mutlaka arttırmanız gerekir. Kurs ve okullarda katıldığınız dersler ve alabileceğiniz fizik özel dersleri ile istediğiniz seviyeye ulaşacaksınız. Özel ders alan öğrenciler için ayrıca yayınevleri zamana göre bölümlere ayrılmış kitaplar basmaktadır; bu kitaplarda yararlı olmaktadır. Birde ve bence en önemlisi size rehberlik yada koçluk yapan fizik öğretmeninin yeterliliği iyi olmalı. Size hızlı bir şekilde konuyu kavratabilmeli. Ayrıca ne kadar fazla soru çözümü dinler ve incelerseniz konuyu o kadar fazla anlamış ve özümsemiş olacaksınız.

Unutmayın fizikten korkmak yok, planlı düzenli ve ne yaptığınızı bilirseniz başarılı olursunuz. Bu sadece fizik değil matematik, geometri, kimya, biyoloji, Türkçe ve diğer sözel dersler içinde geçerli tabi ki.